Haberler
Ompak
Bilgi Bankası > Kağıt ve Karton

Oluklu Mukavva Üretiminde Kullanılan Kağıtlar:

Saman Fluiting (S): Saman Fluting atık kağıtlar ve samanın pişirilmesi ile elde edilen ,hamurdan yapılan bir kağıt türüdür.Oluklu Mukavvada ondüle,iç ve orta yüzey kağıdı olarak kullanılır.

Kraft Lineer (K) : Yumuşak ağaçtan elde edilen hamurun sülfat ya da alkalin prosesi işlenmesiyle elde edilir. Oluklu Mukavva üretiminde iç ve dış astar olarak kullanılır. Doğal renkleri kahverengi olan kraft lineer kağıtlar kısmen ya da tamamen beyazlatılabilir. Ancak herhangi bir beyazlatma yöntemi astarın dayanıklılığını % 5 - 10 arası azaltır.

Test Lineer (T) : Kısmi selüloz ve atık kağıt elyafı ile üretilen oluklu mukavva kağıdıdır. Yine oluklu mukavva üretiminde iç ve dış astar olarak test lineer kağıtlar da kullanılabilir. Ancak oluklu mukavva kutu astarı olarak geri dönüştürülmüş kağıt elyafı kullanımı, kutunun dayanınıklılığını özellikle tropik koşullarda, büyük ölçüde azaltır. Eğer test lineer kağıtlar yüksek kaliteli seçilmiş atıklardan üretilir ve üzeri boyanırsa ortaya imitasyon kraft olarak adlandırılan ve mükemmel dayanıklılığı olan kağıtlar çıkar.

Beyaz test lineer (B): reklama ve görselliğe önem veren üreticilerin vazgeçilmez ambalaj hammaddesidir. Baskıya uygunluğu görsel ve estetik kalitesi gibi özellikleri ile çok tercih edilen bir dış yüzey kağıdıdır.


Karton Çeşitleri

Kroma karton: 225 gr/m ile 450 gr/m arasındaki kalınlıklarda olabileceği gibi, üzerine yapılacak baskının gereklerine ve içine konulacak ürünün niteliğine göre üç temel kalite standartına ayrılmıştır. Pasta, kek, konfeksiyon ve oyuncak kutuları gibi ağır olmayan ürünler için idealdir.

Kuşe karton (bristol) : 180 gr/m ile 350 gr/m arasındaki kalınlıklarda olup, kalite açısından kroma kartondan daha üstündür. Genellikle kozmetik ve promosyon sektörlerinde kullanılır.
İhtiyaca göre karton + karton ya da karton + mukavva sıvama işleriyle kalınlığın ve dolayısıyla dayanıklılığın artırılması mümkündür. Ayakkabı ve züccaciye kutuları gibi ağır ve hacimli ürünler için en uygun ambalaj malzemeleridir
Anasayfa
Şirket Profili
Üretim
Ürünlerimiz
Referanslar
Bilgi Bankası
İletişim