Haberler
Ompak
Bilgi Bankası > Oluklu Mukavva

Ondüla Nedir ? 
Ondula bir adet düz kağıdın üzerine bir adet oluk tabakasının yapıştırılması ile iki kağıdın birleştirilmesinden oluşturulmaktadır.

Oluklu mukavva nedir ?
Oluklu mukavva, bir veya daha fazla oluklu tabakanın alt ve/veya üst yüzeylerinin düz tabaka ile kaplanmasıyla meydana gelen mamüldür.

Oluklu Mukavva Üretiminde Kullanılan Kağıtlar:
  Oluklu Mukavva, iç ve dış yüzde olukluda (ondülede) kullanılan kağıt cins ve ağırlıklarına göre, çeşitli spesifikasyon ve gramajlarda üretilir. Bunlardan :

Saman Fluiting: Saman Fluting atık kağıtlar ve samanın pişirilmesi ile elde edilen ,hamurdan yapılan bir kağıt türüdür.Oluklu Mukavvada ondüle,iç ve orta yüzey kağıdı olarak kullanılır.

Lineer : Oluklu mukavvaların dış yüzeylerinde kullanılan perdahlı kağıt.

Kraft Lineer : Yumuşak ağaçtan elde edilen hamurun sülfat ya da alkalin prosesi işlenmesiyle elde edilir. Oluklu Mukavva üretiminde iç ve dış astar olarak kullanılır. Doğal renkleri kahverengi olan kraft lineer kağıtlar kısmen ya da tamamen beyazlatılabilir. Ancak herhangi bir beyazlatma yöntemi astarın dayanıklılığını % 5 - 10 arası azaltır.

Test Lineer : Kısmi selüloz ve atık kağıt elyafı ile üretilen oluklu mukavva kağıdıdır. Yine oluklu mukavva üretiminde iç ve dış astar olarak test lineer kağıtlar da kullanılabilir. Ancak oluklu mukavva kutu astarı olarak geri dönüştürülmüş kağıt elyafı kullanımı, kutunun dayanınıklılığını özellikle tropik koşullarda, büyük ölçüde azaltır. Eğer test lineer kağıtlar yüksek kaliteli seçilmiş atıklardan üretilir ve üzeri boyanırsa ortaya imitasyon kraft olarak adlandırılan ve mükemmel dayanıklılığı olan kağıtlar çıkar.
Anasayfa
Şirket Profili
Üretim
Ürünlerimiz
Referanslar
Bilgi Bankası
İletişim